Rodzinny Ogród Działkowy "Pokój" we Wrocławiu

Aktualności - Archiwum wiadomości 2014


Włamanie do Domu Działkowca - 31.12.2014

Zarzą ROD "Pokój" informuje, że w nocy z 28 na 29 grudnia miało miejsce włamanie do Domu działkowca na terenie naszego ogrodu przy ul. Pięknej. Złodzieje włamali się do magazynu sprzętu i materiałów, biura Zarządu i budynku. Zdewastowali biuro i jego wyposażenie, ukradli prawie wszystkie urządzenia ogrodowe oraz wartościowsze wyposażenie biura. Wielkie szkody poczynili także w infrastrukturze, niszcząc drzwi i okna. W dniu 29 grudnia władze ogrodu i gospodarz zebrali się by zabezpieczyć ocalałe narzędzia, sprzęt, dokumenty i budynek. Przeprowadziliśmy wizję terenową wokół ogrodu, z której wynika, że złodzieje wywieźli sprzęt na skradzionych z magazynu dwóch wózkach główną aleją na teren dawnego "Propanu" i tamtędy ślady prowadziły wzdłuż rozbieranej bocznicy kolejowej między naszym ogrodem i kolonią "Pszczółka" ROD "Gaje". Ślady prowadzą dalej wzdłuż al. Armii krajowej i pod wiadukt. Wezwana ok. godz. 9.00 Policja przeprowadziła czynności dochodzeniowe na miejscu. Aktualnie trwa jeszcze szacowanie szkód i strat w celu zgłoszenia ubezpieczycielowi.

Zarząd informuje również, że na ternie ogrodu w tym czasie doszło do bardzo licznych włamań do altan działkowców w całej północnej i wschodniej części ogroduj. W związku z tym prosimy wszystkich działkowców o skontrolowanie swoich działek i altan oraz indywidualne zgłoszenie każdej sprawy na Policję.

Zarzą ROD "Pokój" zwraca się również do wszystkich świadków kradzieży i włamania o pomoc w ujęciu sprawców. Szkody poczynione w tym roku są największe od kilkunastu lat i poważnie odbiją się na budżecie naszego ogrodu, który w wiekszości służy osobom niezamożnym, głównie emerytom i rencistom. Prosimy także instytucje i firmy sąsiadujące z terenem ogrodu o pomoc, ponieważ wywiezienie z terenu ogrodu takiej ilości sprzętu na dwóch wózkach dwukołowych (kosiarki, kosy itp.) nie mogło pozostać niezauważone przez monitoring z sąsiednich budynków. W tej sprawie prosimy o kontakt z Komisariatem Policji Wrocław-Rakowiec lub z Zarzadem ROD:

tel. +48 664 935 458 (prezes zarządu)
e-mail: zarzad@rodpokoj.org 

Pierwsze czytanie projektu obywatelskiego w sprawie altan - 31.12.2014

W Sejmie RP w dniu 18 grudnia 2014 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2953). Obradom Sejmu z galerii przysłuchiwała się dość liczna grupa działkowców z Warszawy i Łodzi na czele z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim. Uzasadnienie do projektu przedstawił z trybuny sejmowej mec. Bartłomiej Piech przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. 

Komentarz. Działkowcy znowu w Sejmie - 31.12.2014

Zaledwie rok temu w grudniu działkowcy wychodzili z Sejmu pełni nadziei i radości, że po 18 miesiącach wyczerpującej pracy i sejmowych przepychanek, o jak najlepsze zapisy nowej ustawy, udało się wywalczyć dla działkowców i ogrodów dobrą ustawę. Radość trwała niespełna miesiąc. Już w styczniu 2014r. NSA stworzył precedens, który życie działkowców zamienił w przysłowiowy koszmar. Decyzja rozbiórki altany warszawskiego działkowca, która choć nie przekraczała ustawowych 25 metrów, miała murowane ściany, stała się realnym zagrożeniem dla 900 tys. ogrodowych altan w całym kraju. I tak oto działkowcy kolejny raz zostali przez władze sądowniczą pozbawieni złudzeń, jakoby ich dobro liczyło się i miało znaczenie. 

Media o obywatelskim projekcie ustawy Stop Rozbiórkom Altan - 31.12.2014

18 grudnia 2014 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy Stop Rozbiórkom Altan o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. Projekt przedstawili posłom przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej mec. Bartłomiej Piech i mec. Tomasz Terlecki. Media na bieżąco śledzą starania Komitetu i PZD o wprowadzenie do przepisów prawa ścisłej definicji altany działkowej. Na te zmiany czeka blisko milion użytkowników działek w rodzinnych ogrodach działkowych. Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu działkowców i PZD projekt ustawy został skierowany do Komisji Infrastruktury. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat projektu Stop Rozbiórkom Altan na stronie pzd.pl w zakładce O nas - Media o nas.