Rodzinny Ogród Działkowy "Pokój" we Wrocławiu

Władze - Oficjalne dokumenty


Przesłanie do działkowców, ludzi którzy kochają piękno ptasiego rodu i do Prezesa Związku Miast Polskich z dn. 21.04.2014 r.

Wrocław, 21.04.2014 r.

L.dz.  1/04/14

Przesłanie do działkowców, ludzi którzy kochają piękno ptasiego rodu i do Prezesa Związku Miast Polskich


Proszę Państwa, warto zabiegać o nasze ogrody a nie niszczyć je jak chcieliby tego niektórzy włodarze polskich miast, takich jak prezydent miasta Poznania, który chętnie by widział je zabudowane przez deweloperów, którym śni się mamona, a nie świeże powietrze i śpiew ptaków. Dam Państwu przykład na naszym ogrodzie: po spisie budek lęgowych i karmników z natury w 2013-14 r. na 232 działki były 93 budki lęgowe, 15 karmników i 2 gniazda. Większość jest zasiedlona. Może to nie jest bardzo dobry wynik, ale nie każdy duży park może się poszczycić tyloma siedliskami ptaków co ogrody działkowe. Domki lęgowe w parkach po kilku latach są porzucane przez ich mieszkańców, ponieważ nie są czyszczone, a akcja wieszania domków w parkach ma bardziej charakter estetyczny i propagandowy by zadowolić ekologów, którzy bardzo mało włączają się w obronę ogrodów działkowych. Nie ma kto czyścić domków w parkach. Działkowcy zaś budują domki i dbają o nie każdego roku, mają na to chęci ale też szacunek dla ptaków. W ostatnich latach w ogrodach działkowych jest odbudowywana także populacja pożytecznej pszczoły murarki i innych rzadkich gatunków owadów. Niektórzy członkowie Związku Miast Polskich z jego prezesem na czele chcą zniszczyć nasze działki, a zarazem miejskie ostoje małych ptaków i wielu gatunków owadów, które wzbogacają ubogą miejską przyrodę.

                                                                                                    Tadeusz Netczuk 
                                                                                                                /-/
                                                                                                    Prezes ROD "Pokój"
                                                                                                    instruktor krajowy ogrodnictwa SSI

Przesłanie Prezesa zostało przeczytane na Walnym Zebraniu Działkowców ROD "Pokój" we Wrocławiu w dniu 26.04.2014 r. i poparte 59 podpisami uczestników walnego zebrania.