Rodzinny Ogród Działkowy "Pokój" we Wrocławiu

Pomoc i porady - Mini Gazeta SSI


Mini Gazeta Nr 2016/2(20)

Rośliny POŻYTKOWE PSZCZÓŁ CZ. 1

Rośliny, krzewy i drzewa  pożytkowe wiosną i późnym latem, które powinny znajdować siĘ w promieniu 1 km OD pasieki

Opracowano na potrzeby MiniGazety SSI ROD "Pokój" i szkolenia Koła Pszczelarzy w ROD "Bielany" oraz Koła Pszczelarskiego Wrocław-Krzyki.

Facelia błękitna VI – IX  Kwitnie od czerwca do września, wydajność nektarowa wynosi 250 – 500 kg/ha pyłkowa 150 - 350 kg/ha Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową.
Trojeść amerykańska VI – VIII  Kwitnie od czerwca do sierpnia wydajność nektarowa wynosi 400 – 900 kg/ha Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową.
Przegorzan kulisty VII – VIII Kwitnie od lipca do września wydajność nektarowa wynosi 600 – 900 kg/ha. Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową.
Przegorzan pospolity VII – VIII Kwitnie od lipca do września wydajność nektarowa wynosi 300 – 450 kg/ha. Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową.
Nostrzyk biały, żółty VI – VIII  Kwitnie od czerwca do sierpnia, wydajność nektarowa wynosi 680 kg/ha (w pierwszym roku 200 kg), pyłkowa 40 – 90 kg/ha, natomiast dziko rosnący może dać od 200 ÷ 280 kg. Żółty nostrzyk jest mniej wydajny przy uprawie polowej może dać miodu do 600 kg/ha, a dziko rosnący od 180 ÷ 200 kg/ha. Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową.
Szczeć pospolita VI – VIII  Kwitnie od czerwca do sierpnia, wydajność nektarowej wynosi od 300 do 600 kg/h, natomiast wydajność pyłkowa jest bardzo wysoka i wnosi do 250 kg/h. Gdy dziko rośnie wydajność nektarowa szczeci wynosi około 150 – 200 kg, pyłku 40 – 70 kg. Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową    do późnej jesieni.
Koniczyna biała i szwedzka (wszystkie koniczyny)V – IX Kwitną od lipca do września, wydajność nektarowa wynosi do 100 kg/h, pyłkowa 15 - 30 kg/ha. Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową do późnej jesieni.
Kocimiętka Faassena V – IX Kwitną od maja do września, wydajność nektarowa wynosi do 200 kg/h. Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową    do późnej jesieni. Rozmnaża się ją przez podział kęp lub wysiew do gruntu, można też rozsiać do pojemników a potem przesadzić do gruntu. Ta bylina jest odporna na suszę, choroby, nie ma znaczenia gdzie ją posiejemy może zachwaścić miejsce wokół siebie. Po przekwitnięciu ścinamy kwiatostany, a ponownie zakwitnie. Jest to roślina idealna dla pszczelarzy i kotów które do niej wręcz lgną.
Kocimiętka naga VI – VIII Kwitnie od lipca do sierpnia, wydajność nektarowa wynosi do 600 do 900 kg/h. Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową do późnej jesieni. Rozmnaża się ją przez podział kęp lub wysiew do gruntu, można też rozsiać do pojemników a potem przesadzić do gruntu. Ta bylina jest odporna na suszę, choroby, nie ma znaczenia gdzie ją posiejemy może zachwaścić miejsce wokół siebie. Po przekwitnięciu ścinamy kwiatostany, a ponownie zakwitnie. Jest to roślina idealna dla pszczelarzy i kotów które do niej wręcz lgną.
Korkowiec amurski  VI - Kwitnie w lipcu, wydajność nektarowa wynosi do 110 kg/h, pyłkowa 40 kg/ha. Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową, jest to drzewo dorastające do 12 – 16  m, warto mieć takie drzewo w środku naszego ogródka bo odstrasza komary i inne owady. Drzewo korkowca amurskiego jest odporne na mróz jak i wszelkiego rodzaju choroby. Rozpoczyna kwitnienie już w 5 roku po posadzeniu.
Żeleźniak bulwiasty V – IX Kwitnie od maja przez 5 tygodni a po przycięciu przekwitłych kwiatów do późnej jesieni. Wydajność nektarowa wynosi do 500 - 600 kg/h. Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową do późnej jesieni. Jest to bylina zliczana do jasnowatych, na zimę wykopujemy bulwy by je przechować od mrozu.
Amfora krzewiasta VI – VII Kwitnie od czerwca do lipca. Wydajność nektarowa wynosi do 80 kg/h. Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową. Jest to krzew dorastający do 2 – 3 m, często używany na żywopłoty, chętnie sadzony w sadach przez ogrodników gdyż w liściach znajdują się gruczoły żywiczne, produkujące substancje owadobójcze które odstraszają wszelkiego rodzaju owady.
Ognik szkarłatny V – VI Kwitnie od maja do czerwca, wydajność nektarowa wynosi do 20 kg/h, pyłkowa 40 kg/ha. Kwitnie 2 tygodnie i wypełnia przerwę pożytkową między akacją a lipą. Jest to krzew ozdobny dorastający od 1,5 do 5 m, często sadzony na żywopłoty, średnio odporny na mrozy, odporny na choroby. 
Pigwowiec japoński IV – IV Kwitnie od kwietnia do maja przez 2 tygodnie. Wydajność nektarowa  nie podana, pyłkowa bardzo duża. Kwitnie i wspomaga bazę pożytkową na wiosnę, jest to uzależnione od pogody jaką mamy na wiosnę. Owoce doskonałe na przeroby. Jest często sadzony w ogrodach, parkach jako rośliny ozdobne i na żywopłoty. Zapylany często przez pszczołę murarkę.
Lebiodka pospolita (Oregano) VII – IX Kwitnie od lipca do września. Wydajność nektarowa wynosi do 500 - 700 kg/h. pyłkowa 100 kg/ha. Kwitnie i wypełnia przerwę pożytkową do późnej jesieni. Lebiodka pospolita jest rośliną leczniczą, używaną w kuchni jako przyprawa i wysoce miododajną,  powszechnie siana na warzywnikach przydomowych i ogródkach działkowych.

Wrocław, 14.12.2015

Zebrał i opracował do celów szkoleniowych SSI Krajowy Tadeusz Netczuk.

Literatura: Poradnik pszczelarski, Encyklopedia roślin drzew i krzewów, strona Internetowa: Bartnik.pl