Rodzinny Ogród Działkowy "Pokój" we Wrocławiu

Pomoc i porady - Mini Gazeta SSI


Mini Gazeta Nr 2015/2(18)

DRZEWA PESTKOWE I NAJCZĘSTSZE ICH CHOROBY

Opracowano na potrzeby MiniGazety SSI ROD "Pokój" i szkolenia Koła Pszczelarzy w ROD "Bielany" oraz Koła Pszczelarskiego Wrocław-Krzyki.

Wiśnie

Wiśnie – w dzisiejszej dobie powinniśmy wybierać takie odmiany drzew i krzewów, które będą odpowiadały naszym regionom i glebom. Wybieramy drzewa niskopienne rozłożyste (krzaczaste) które są bardziej odporne na mrozy dają dobre plony są mniej uciążliwe w formowaniu i późniejszemu cięciu drzew. 

Wiśnie można podzielić na trzy grupy: 
1. Pierwsza grupa to popularne szklanki, jasne wiśnie o bezbarwnym soku:
a) Wczesna z Prin – duże jasnoczerwone owoce i smaczne (deserowe), odmiana bardzo plenna, drzewo odporne na mróz lecz kwiaty często ulegają przymrozkom, dojrzewa w połowie czerwca. Jest odporne na szarą zgniliznę. 
b) Goryczka Królewska – średniej wielkości jasnoczerwone owoce, soczyste i bardzo smaczne, dojrzewające pod koniec czerwca i na początku lipca. Odmiana wytrzymała na mróz i odporna na szarą zgniliznę, bardzo plenna.     
2. Druga grupa to czerechy powstałe na podkładkach z czereśnią czyli mieszaniec po skrzyżowaniu:   
a) Książęca – o niedużych ciemnoczerwonych miękkich smacznych owocach, dojrzewających na początku czerwca. Odporna na szarą zgniliznę, mróz i obficie owocująca.
b) Hortensja – owoce duże, jasnoczerwone, bardzo smaczne, deserowe, dojrzewają w końcu czerwca. Obicie owocuje, wytrzymała na mróz ale kwiaty są wrażliwe na  przymrozki, są też oporne na szarą zgniliznę.
3. Trzecia grupa to wiśnie czarne na soki:
a) Łutówka – wiśnia czarna o bardzo dużych owocach, które dojrzewają w połowie lipca, owocuje bardzo obficie, ale nie jest odporna na szara zgniliznę. Owoce wspaniałe na soki.
b) Minister Podbielski – ta czarna wiśnia również nadaje się na soki, owoce są bardzo duże deserowe i smaczne, cenione na przetwory. Wytrzymała na mróz i odporna na szarą zgniliznę.      

Te odmiany wiśni są odporne na szarą zgniliznę. Na naszych działkach mamy wiśnie mniej lub bardziej nieodporne na szarą zgniliznę. Wiemy że walka z tą chorobą jest bardzo trudna do opanowania zarówno przez profilaktykę jak też, gdy już wystąpi, chemią. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć wrażliwych odmian przed dużymi stratami, jakie powoduje monilioza.   

Ochrona przed chorobami wiśni i czereśni

Niebezpieczną chorobą wiśni i drzew pestkowych jest grzyb pasożytniczy zwany też szarą lub brunatną zgnilizną albo moniliozą. Pierwsze objawy występują przy końcu okresu kwitnienia – całe kwiatostany wiśni nagle zasychają lub brązowieją, wyglądają tak jakby je uszkodził przymrozek. I tak po kilku lub kilkunastu dniach mamy prawie całe drzewo zainfekowane. Pozostałe liście po kilku dniach zasychają i opadają zostawiając gołe drzewo z wiśniami. Latem zamarłe liście kruszą się i opadają zostawiając martwe gałązki. Walka z moniliozą jest bardzo trudna, polega ona na wycinaniu i paleniu chorych gałązek wczesną wiosną, gdy tylko choroba się pojawi. Gałązki obcinamy około 10 cm poniżej miejsca zainfekowanego, w którym widać oznaki tej choroby. Walkę chemiczną prowadzi się za pomocą 2% cieczy siarkowo wapiennej lub 0,7% cieczy bordoskiej, lub Score250 EC, Topsin M500 SC, Miedzian Extra350. Pierwsze opryskiwanie stosujemy tuż przed kwitnieniem drugie po zakończeniu kwitnienia, a trzecie w dwa tygodnie później. 

Inne choroby pestkowych

Okres bezlistny, opryskiwać w fazie bezlistnej:
a) Rak bakteryjny, choroba bakteryjna – oznaczenia cz – czereśnia; w – wiśnia; ś – śliwa. Opryskiwać w fazie nabrzmiewania pąków  oraz w fazie opadania liści:
Cuproflow 375 SC                       
Champion 50 WP cz; w                
Miedzian Extra 350 cz; w; ś     
Miedzian 50 WP cz; w; ś    
Kocide 101 WP cz
Neoram 37,5 WG w
Nordox 75 w
Kaptan Plus 71,5 WP cz; w; ś
Topsin M 500 SC cz; w; ś
Skore 250 EC cz; w; ś
b) Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - w – stosować tylko na wiśniach, *Fungicydy Horizon / Helicur / Orius / stosować tylko w temperaturze powyżej 12ºC:
Riza / Sparta / Syrius / Tebu 
Troja 250 EW w*
Bumper 250 EC w*
Score 250 EC w*
Suplo 250 EC w*
Talent 240 EC w*
Signum 33WG w
Topsin M 500 SC w
Kaptan Plus 71, 5 WP w*
c) Licinek tarninaczek - jeżeli się pojawi:
Fastac 100 EC
Karate Zeon 050 CS
d) Drobna plamistość drzew pestkowych - w – stosować tylko na wiśniach, * stosować fungicydy. Pierwsze opryskiwanie bezpośrednio po kwitnieniu, następnie 1-2 razy co 10-14 dni nie później niż 4 tygodnie przed zbiorem.
Syllit / Carpene 65 WP         
Score 250 EC cz*; w*           
Topsin M 500 SC cz*; w*    
Kaptan Plus 71, 5 WP w*      ogranicza gorzką zgniliznę                
e) Gorzka zgnilizna wiśni  -  opryskiwać wiśnie trzykrotnie co 7-10 dni rozpoczynając ok. 3 tyg. Po kwitnieniu, szczególnie w latach z dużą ilością opadów. Pierwszy i trzeci zabieg wykonać Kaptanem zaw. 50 WP a drugi Sadoplonem 75WP. Ostatni oprysk wykonać nie później niż 3 tygodnie przed zbiorem.
Captan 80 WG                
Captan 50 WP                 
Captan zaw. 50 WP               
Sadoplon 75 WP  
f) Nasionnica trześniówka - w połowie maja obserwować wylot much i zawieszać lepowe pułapki. Opryskiwać tylko średnio i późno dojrzewające odmiany czereśni i wiśni, nie później niż 4 tygodnie przed zbiorem. Cz – tylko dla czereśni.
Calypso 480 SC cz         
Mospilan 20 SP          
Acetamip 20 SP    
Fastac 100 EC
Sumitox 20 SP
g) Mączniak - biało-szare plamy grzyba, puszysty nalot – atakowane są zwykle brzoskwinie, jabłonie, winogrona i agrest.
Nimrod 25 WP
Siarkol Ekstra80 WP
h) Kędzierzawość liści – liście silnie pofałdowane, na pąkach nalot grzyba, który zostaje na zimę. Opryskujemy przed rozpoczęciem wegetacji gdy temperatura powietrza nie przekroczy + 6ºC. Ważne jest pokrycie opryskiem całego drzewa łącznie z pniem. Atakowane są brzoskwinie i nektaryny.         
Sylit 65 WP (0,5%)       
Miedzian 50 WP (1%)    
i) Brunatna plamistość jabłek i gruszek – na owocach występują ciemnoszare plamy, jest to choroba grzybowa. Odpowiednie cięcie drzew zarażonych, przewietrzanie korony drzewa, opryski ze skrzypu i rumianku. Chemiczne nie konieczne jeżeli robimy opryski na wiosnę przeciw innym grzybom.        
Sylit 65 WP
Miedzian 50 WP                          
j) Szarka – nie ma na tę chorobę lekarstwa, wyciąć drzewo by choroba nie przeniosła się na inne.

Literatura: Poradnik Działkowca, Działkowiec, strony internetowe: pixelart.com.pl/wiśnia i ogrodniczy.pl   

Zebrał i opracował do celów szkoleniowych SSI Krajowy Tadeusz Netczuk.