Rodzinny Ogród Działkowy "Pokój" we Wrocławiu

Pomoc i porady - Mini Gazeta SSI


Mini Gazeta Nr 2013(14)

Rola pszczół ogrodzie - O zaletach ekologicznych i edukacyjnych hodowli murarki i trzmieli cz. 4.

Dziś mamy wiele udogodnień technicznych przy majsterkowaniu. Budowa budek  lęgowych, karmników dla ptaków oraz różnego rodzaju uli dla pszczół, trzmieli i pszczoły murarki. Nie stanowi to problemu, dlatego możemy hodować te owady dla własnej satysfakcji jak i też pożytku środowiska.

Wystarczy mały ogródek przydomowy by hodować pszczołę murarkę lub trzmiele. Nie dają one miodu, ale są dobrymi zapylaczami drzew i krzewów owocowych, warzyw, ziół i kwiatów, a ich hodowla nie wymaga specjalnie urządzonych pasiek, gdyż z natury niezaatakowane nie żądlą. Tradycyjna hodowla pszczoły miodnej wymaga już stosowania ekranów ochronnych, trzymania pszczół z dala od ludzi (np. na dachach budynków, jak to ma miejsce, np. w Paryżu), gdyż mogą pożądlić. Zdarza się to sporadycznie, gdy ktoś nieopatrznie wejdzie na pasiekę, zwłaszcza w dzień pochmurny i deszczowy. Dziś pszczelarze trzymają pszczoły łagodne, ale i one mogą czasami użądlić. Zazwyczaj nie rodzi to problemów zdrowotnych, gorzej gdy jest ktoś uczulony na jad błonkówek. Najwięcej użądleń powodują osy i szerszenie, które zadają po kilka ukłuć w jedno miejsce, nie pozostawiając żądła, a to sprawia znaczący ból i może skończyć się wizytą u lekarza.

Hodowla pszczoły murarki czy też trzmieli daje satysfakcję miłośnikom owadów, ponieważ patrzymy jak odbywa się ich cykl rozwojowy. Taka obserwacja wiele nas nauczy i daje nam pojęcie ile pracy musi włożyć taka pszczółka by zachować gatunek. 

Nie zdarza się by pszczoła murarka kogoś użądliła. Samica posiada szczątkowe żądło, ale ten gatunek jest wyjątkowo łagodny. Jest to zatem doskonały owad hodowlany do prowadzenia edukacji ekologicznej dla małych i dużych dzieci. Takie lekcje powinny odbywać się już od przedszkola, podobnie jak to ma miejsce w przypadku ogródków edukacyjnych popularnych na zachodzie, którymi opiekują się grupy przedszkolaków. Na pracach ręcznych z kolei dzieci uczą się budowy małych ulików dla murarki, budek, karmników dla ptaków oraz poznają zasady ich hodowli i dokarmiania. Wrażenia z takich zajęć na łonie przyrody z pszczołami, ptakami zostają na całe życie.

Aby pszczoły utrzymać w dobrej kondycji czy to miodną, murarkę czy też trzmiele, musimy zadbać o czystość gniazd i zabezpieczyć je przed deszczem, wiatrem, zimnem i upałem. Trzeba zapewnić w pobliżu gniazd pojemniki z wodą, które mogą stanowić elementy małej architektury ogrodu.

Na temat budowy domków, uli i ulików dla pszczół i trzmieli, domków lęgowych i karmników dla ptaków jest wiele czasopism, książek i stron w Internecie. Każdy pasjonat ma pole do popisu gdy już złapie się bakcyla i zacznie się trzymać tak pożyteczne i ginące owady, można tworzyć dla nich piękne siedliska, będące zarazem ozdobą ogrodu.
„W każdym ogródku jest budeczka, w niej rureczki i maleńkie pszczółeczki, a w innym kącie  mego ogródka, trzmiel się kręci koło ulika. Me oko i serce się cieszy, że natura potomstwem te owady obdarzy.”

Wracając do hodowli pszczoły murarki. Zbliża się zima, tegoroczne rodzicielskie pokolenie murarki już dawno zamarło. W rurkach gniazdowych pozostały jaja, z których wylęgły się larwy. Te z kolei spożywając zostawione w komórce przez matkę zapasy pyłku rosną i w końcu otacza się kokonem by do wiosny przepoczwarzyć się w imago. O cyklu rozwojowym napisałem wcześniej w numerze 2009(10) i 2010(11) MiniGazety.

Aby zadbać o zdrowotność kolonii, w pełni wykształcone kokony wydobywamy z rurek gniazdowych. Oddzielamy kokony ewidentnie porażone przez choroby i pasożyty. Czynność tę wykonuje się by w naszej kolonii, którą umieścimy w domku gniazdowym wiosną do wylęgu, mieć pewność, że kokony są zdrowe i pełnowartościowe, a nasza murarka nie będzie chorowała. Eliminujemy w ten sposób z gniazda i domku jaja i larwy pasożytów, które z czasem mogłyby zdominować kolonię.

Z kokonami postępujemy bardzo delikatnie. Po przebraniu trzeba je umieścić w odpowiednich warunkach symulujących naturalne warunki atmosferyczne zimą panujące wewnątrz gniazd w rurkach trzcinowych. Można umieścić je w pojemniku z drobnymi otworami w chłodnym miejscu, np. nieogrzewanym garażu, czy w altanie na ogródku. Wiosną pojemnik wylęgowy wystawiamy do domku, w którym przygotowaliśmy świeże pęki suchych rurek trzcinowych. Patrz nr 2009(10) MiniGazety.

Tak możemy cieszyć się hodowlą, z roku na rok zwiększając liczebność kolonii. Teraz przedstawię państwu kila zdjęć z mego chowu pszczoły murarki i z pasieki ROD Bielany: 


Zobacz też galerię zdjęć murarki autora w pasiece w ROD "Bielany": część 1, część 2.