Rodzinny Ogród Działkowy "Pokój" we Wrocławiu

Pomoc i porady - Mini Gazeta SSI


Mini Gazeta Nr 2011(12)

RDZA GRUSZY

Występowanie

Coraz częściej pojawia się na drzewach gruszy, zwłaszcza w uprawie amatorskiej. Pojawiła się również na naszym ogrodzie. Jest to choroba, która w swoim rozwoju wykorzystuje dwóch żywicieli - jednym jest grusza, a drugim jest jałowiec. Objawy są widoczne na liściach w formie pomarańczowo-czerwonych plam o różnej wielkości. Z czasem plamy czernieją i pojawiają się na nich ciemne pubkciki. W drugiej część lata (sierpień) na dolnej stronie liści tworzą się stożkowe wyrostki (brodawki). Czasem objawy choroby widoczne są na owocach, ale tylko przy silnym porażeniu.

Zwalczanie

Zwalczanie polega na usunięciu jałowców z sąsiedztwa gruszy. Jeżeli nie ma takiej możliwości to należy stosować te same preparaty co na parcha gruszy. Dodatkowo należy pamiętać o opryskiwaniu krzewów jałowca na początku wiosny kiedy pękają pąki. Nasilenie infekcji występuje od końca kwietnia aż do czerwcowego opadu zawiązków. W tym czasie stosujemy co 10-14 dni środki chemiczne podczas kwitnienia, tylko przy długotrwałych opadach, kiedy warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi patogenu wywołującego chorobę. W walce z rdzą, parchem jabłoni i gruszy ważne jest:

  • poprawienie przewiewności koron poprzez: formowanie prawidłowych kątów cięcia, prześwietlanie koron,
  • wycinanie i niszczenie porażonych części drzewa, a w okresie jesiennym wygrabianie i i usuwanie porażonych liści.

W ten sposób ograniczymy źródło infekcji w kolejnym sezonie.

Środki chemiczne

1. Carpene 65WP - (dodyna) rdza, parch jabłoni i gruszy, kędzierzawość liści brzoskwini, torbiel śliw, drobna plamistość liści, 6-godzinny okres karencji dla pszczół, wody i ludzi, oprysk wieczorem.
2. Euparen Multi 50WG - kontaktowy, rdza, parch jabłoni i gruszy, padzina liści, szara pleśń, zaraza ziemniaczana, mączniaki, na ogórki, pomidory w gruncie i pod osłonami.
3. Score 250EC - kontaktowy, rdza, mąćzniak jabłoni, drobna plamistość liści drzew pestkowych, 14 dni karencji na jabłoń, gruszę i wiśnię oraz 21 dni karencji na czarną porzeczkę i agrest. Uwaga, bardzo szkodliwy dla organizmów wodnych i toksyczny (pszczół nie dotyczy).
4. Sylit 65WP - kontaktowy, rdza, parch jabłoni i gruszy, kędzierzawość liści brzoskwini, torbiel śliw, drobna plamistość liści drzew pestkowych, dla ludzi mało skzodliwy (pszczół nie dotyczy).
5. Miedzian 50WP - kontaktowy, rdza, parch jabłoni i gruszy, kędzierzawość liści brzoskwini, brunatna zgnilizna (choroby bakteryjne i grzybowe), 7 dni karencji na warzywa, 7 dni karencji na rośliny ozdobne, , toksyczny dla pszczół, szkodliwy dla ludzi i zwierząt.
6. Zato 50WP - kontaktowy, rdza, mączniak jabłoni, parch jabłoni i gruszy, 14 dni karencji.
7. Permcozeb 80WP - jak wyżej.
8. Blochikol 020PC - działanie zapobiegawcze.
9. Kapton 50W - opryskiwać wiosną gdy na liściach pojawiają się plamki lub gdy pąki mają pękać.

Środki biologiczne

Opryskiwać szkłem owdnym i wyciagiem lub odwarem ze skrzypu polnego.

Szczegółowe informacje na temat choroby i patogenu można znaleźć w artykule T. Dolińskiej i M. Scholenberger z Katedry Fitopatologii SGGW w Warszawie na stronie:
Postępy w Ochronie Roślin nr 51 (2) 2011.